تبلیغات
آهنگ، كلیپ، ترفند كامپیوتر - آیا برعكس زدن رمز عابر بانك پلیس را خبردار می كند؟

آیا برعكس زدن رمز عابر بانك پلیس را خبردار می كند؟

نویسنده :م. ج. ك
تاریخ:چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391-12:01 بعد از ظهر

مدتی است ایمیلی مبنی بر اینکه می‌توان با برعکس ثبت‌کردن کد چهار رقمی کارت‌های بانکی به هنگام حضور سارقان، پلیس را از این موضوع مطلع‌کرد، در میان مردم منتشر شده است ...
آیا برعکس‌زدن رمز عابر بانک، پلیس را خبردار می‌کند؟
مدتی است ایمیلی مبنی بر اینکه می‌توان با برعکس ثبت‌کردن کد چهار رقمی کارت‌های بانکی به هنگام حضور سارقان، پلیس را از این موضوع مطلع‌کرد، در میان مردم منتشر شده است و براساس محتویات این پست الكترونیكی در صورتی که فرد به هنگام دریافت وجه نقد از خودپردازها با حضور سارقان مواجه شود می‌تواند با ثبت کد رمز کارت اعتباری از انتها به ابتدا پلیس را از حضور سارقان مطلع کند اما پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات عنوان كرد: این امکان کاملا صفراست.

به گزارش ایسنا، معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید وتبادل اطلاعات ناجا در گزارشی اعلام كرد كه در پی انتشار چنین خبرهایی با بررسی‌های انجام شده مشخص شد شهروندان ایالات متحده امریکا در سال‌های 2006 و 2009 پست‌های الکترونیکی را با متن‌های نظیر «دیروز عده‌ای مرا مجبور کردند تا از حساب عابربانکم پول برداشت نمایم که با زیرکی رمز خود را برعکس وارد كرده و این امر باعث شد تا پیام خطری برای پاسگاه پلیس ارسال شود» یا «شما با واردكردن رمز خود بصورت برعکس در هنگام خطر می‌توانید پلیس را آگاه سازید» دریافت می‌كردند. چنین تکنولوژی وجود دارد اما هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته است و امکان اینکه شما با واردکردن برعکس رمز خود قادر به هشدار به پلیس باشید کاملا صفراست.

براساس این گزارش، در سال 1994 برنامه‌نویسی به نام «ژوسف زینگر» این طرح را به دولت ایالات متحده ارائه داد اما هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت. در سال 2009 زینگر با رشد و توسعه برنامه خود از دولت مجددا خواست که این طرح به عنوان حفاظت از شهروندان مورد استفاده قرار گیرد که دولت نیز به ایالت «ایلنوی» دستور داد این طرح را اجرا كند. اما بانک‌ها در آن زمان این امر را رد كرد و با بیان اینکه سیستم‌های حفاظتی آنها نیازی به چنین نرم‌افزاری ندارد از این طرح استقبال نکردند.

یکی از دلایلی که این طرح هیچ‌وقت مورد استقبال قرار نگرفت وجود ارقامی نظیر 8888 یا 3443 است که در هنگام معکوس‌کردن باز همان رقم است و از این رو چون احتمال خطر بیشتری برای فرد مورد زورگیری پیش می‌آمد و او را بیشتر در معرض خطر قرار می‌داد، پرونده این طرح بسته شد.

معاونت اجتماعی پلیس فتا ضمن رد شایعاتی مبنی بر برعكس زدن رمز عابربانك از هموطنان خواست در هنگام استفاده از سیستم‌های خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی حتما موارد زیر را در نظر داشته باشند:

1- در هنگام خرید از فروشگاه‌ها رمز کارت را شخصا وارد كرده و هرگز آن را بیان نكنند.

2. هیچگاه رمز کارت خود را در پشت کارت یادداشت نكنید و رمزکارت خود را روی کاغذ و در کیف‌پول خود قرار ندهید.

3. در هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز توجه لازم را به صفحه کلید داشته باشید و دقت كنید بصورت یک پوشش نصب نشده باشد یا تجهیزاتی نظیر دوربین را در بخش سایه‌بان نصب نکرده باشند.

4. از قرار دادن رمز کارت خود به دوستان و همکاران جدا خودداری كنید.

5. رمز کارت خود را بصورت دوره‌ای تغییر دهید و حتما سعی كنید از شماره‌هایی که قابل حدس زدن هستند نظیر سال تولد،ازدواج یا شماره شناسنامه یا اول و آخر شماره تماس خودداری كنید.

به گزارش ایسنا، معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی درپایان اعلام كرد كه علی‌رغم اعلام و آگاه‌سازی به هموطنان عزیز متاسفانه هنوز شاهد وقوع جرایم مشابه در این خصوص هستیم که روزانه به این پلیس گزارش داده می‌شود، بنابراین درخواست می‌کنیم به هشدارهای پلیس فتا کاملا توجه کنید و با رعایت مسائل ایمنی مانع از قرار گرفتن در معرض چنین جرایمی باشید.